Пропускане към основното съдържание

Банковите и картовите лобисти си купиха закон в Гърция, наказват с данък тези, които не плащат достатъчно по банково-картов път

Банковите и картовите лобисти си купиха закон в Гърция - държавата ще стимулира хората да харчат парите си по банково-картов път като ги заплашва с глоба, ако не го правят.

„Хайде да обложим допълнително доходите на богатите с допълнителен данък. Какво може да се обърка?“

Не ползваш банка или карта за да си харчиш парите? Глобичка!

В Гърция ще глобяват гражданите, които не харчат поне 30% от доходите по електронен път (банки и доставчици на платежни услуги). Те ще бъдат ударени с глоба в размер на 22% от разликата до 30%.

Например, ако някой изхарчи само 10% от парите си по електронен път, ще бъде обложен с данък в размер 22% от 20% от дохода си (което прави 4,4% от дохода).

Това ще засегне хората с високи доходи, които не харчат много от доходите си, защото ги инвестират или спестяват. Този закон ще ги принуди да имат по-малко доходи или да инвестират и спестяват по-малко пари. Какво може да се обърка?

Много е вероятно богатите гърци да решат да получават печалбите си в чуждестранни (офшорни) компании, като по този начин ще плащат още по-малко данъци в Гърция.

По този начин тази мярка ще даде обратен ефект. Най-важно е ефектът върху поведението на богатите гърци. Защо богатите гърци да получават печалбата си вместо да я задържат във фирмите си в чужбина?

Междувременно, в Италия въвеждат глоба от 30 евро + 4% от отказаното плащане при отказ да се примат дебитни и кредитни карти. Освен това намаляват тавана за плащания в брой до 2000 евро и по-късно 1000 евро.

Представете си някой да иска да плати с дебитна или кредитна карта автомобил на стойност 200 000 евро и му бъде отказано. Глобата ще бъде 4% от 200 000 евро + 30 евро.

Корекция: за хората с по-високи доходи има облекчение:

Закона пише че за доходи до 10000€ трябва да имаш плащания по електронен път най малко 30% за да не плащаш данък. Колкото по високи са доходите този процент се намали.Michael Belos

Но това не прави този закон по-малко неприемлив според мен.

Коментари

Знаеш ли какви промени в законите ти готвят? Готов ли си да се подчиняваш на господарите си?

Нашите законотворци (които изобщо не взимат пари за писане на закони) пак пишат промени в закон по много подозрителен начин. Промените са "скрити" в края на проект за закон, в заглавието на който се твърди, че ще се изменя ЗДДС. Обаче се оказва, че това не е съвсем така - променят се и други закони...

Демокрацията работи само ако гражданите се интересуват какви закони смятат да се гласуват в Народното събрание. Също така, за да работи демокрацията, се налага и народните представители да са наясно с това, което гласуват.

Да спрем банковия лобизъм!